A Nyíregyházi Egyetem Műszaki és Agrártudományi Intézetében folyó duális képzések előző félévi szakmai tapasztalatait vitatták meg az egyetem és a vállalati partnerek vezetői, képviselői valamint a duális képzés fejlesztésére vonatkozó javaslataikat is megfogalmazták 2017. február 1-én.
A kerekasztal-beszélgetésen a mérnöki szakokon folyó duális képzések szervezésével kapcsolatos feladatok egyeztetésére került sor Dr. Kovács Zoltán mb. intézetigazgató köszöntője után, aki megköszönte a résztvevőknek, hogy támogatóan kapcsolódtak be a képzésbe és nagy segítséget nyújtottak a hallgatóknak a vállalati beilleszkedésben, a szakmai tapasztalatszerzésben, a szakmai idegen nyelvi, illetve kommunikációs készségeik fejlesztésében. Az intézet vezetője kiemelte, hogy immáron 2 évfolyamon 17 hallgató vesz részt a duális képzésben 3 szakon (gépészmérnöki, közlekedésmérnöki és mezőgazdasági és élelmiszeripari gépészmérnöki szakon) és 9 vállalati partnernél (ContiTech Magyarország Kft., Eissmann Automotive Kft., Hübner-H Gumi és Műanyagipari Kft., Platán Autóház Kft., DKV Debreceni Közlekedési Zrt., Dunapack Papír- és Csomagolóanyag Kft., Jász-Plasztik Kft., HM Arzenal Zrt., MSK H.G.Bt.). A hallgatóik eddigi véleménye pozitív a duális képzési formáról, a cégeknél szerzett üzemi ismereteket az egyetemen folyó elméleti képzés során is tudják hasznosítani.
Dr. Szigeti Ferenc a gépészmérnök szak szakfelelőse a duális képzés előző félévi eredményeit összegezte és arra kérte a partnerek jelenlévő képviselőit, hogy ők is számoljanak be tapasztalataikról.
A vállatok képviselői elmondták, hogy az üzemi gyakorlati programok végrehajthatók voltak és a hallgatók az üzemi feladatokat sikeresen teljesítették. Azt tapasztalták, hogy a hallgatók önálló feladatvégző képessége javult, a gyakorlat során érdeklődők és motiváltak voltak, igyekeztek minél több gyakorlati ismeretet szerezni, ugyanakkor segítették a cég napi feladatainak a megoldását is. Pozitívum, hogy a hallgatók egyre nagyobb mértékben tudják hasznosítani a felsőoktatási intézményben tanult elméleti ismereteket a vállalati gyakorlatban.
A kerekasztal-beszélgetés második részében a II. félév szervezésének teendőit és az üzemi gyakorlati képzéssel kapcsolatos feladatokat ismertette az egyetem oktatója, ill. tájékoztatást adott az egyetem által tervezett új duális szakokról, pályázati lehetőségekről, a képzési programok új KKK-k szerinti átdolgozásáról, valamint a duális hallgatók Erasmus mobilitási programokban történő részvételi lehetőségeiről.
A Nyíregyházi Egyetem a 2017/2018-as tanévre is meghirdeti – vállalati partnereivel közösen – duális képzéseit, melyre a hagyományos felvételi eljárásban 2017. február közepéig lehet jelentkezni. További információkat a Nyíregyházi Egyetem honlapján találnak az érdeklődők.